Acciaierie Valbruna; dünyanın önde gelen Paslanmaz Çelik, Nikel Alaşımlar ve Titanyum uzun mamül üreticilerinden birisidir. 1925 yılında faaliyetlerine başlamış olan Valbruna, bugün itibarı ile İtalya’da Vicenza ve Bolzano’da; Kuzey Amerika’nın Indiana eyaleti Fort Wayne şehrinde yerleşik toplam üç ana fabrikasıyla üretimine devam etmektedir. BHH Mikrohuta Polonya ve Ugivis Fransa fabrikalarında ise, soğuk çekilmiş paslanmaz çelik teller üretmektedir. Maxival, Magival, Marinox, Reval, Bioval ve Aeroval gibi markalarıyla katma değer yaratmakta olan Valbruna, sektörde lider konumda olan bir entegre üreticidir. Grubun yıllık paslanmaz çelik üretimi 200.000 ton seviyesindedir.

Demir dövme işleri yapan bir atölye olarak faaliyetlerine başlayan Valbruna, AVEG yani Acciaierie Valbruna Ernesto Gresele adıyla 1925 yılında kurulmuştur. Atölye her geçen gün daha büyüyerek, 1939 yılında uzun paslanmaz çelik mamullerinin üretimini yapan bir fabrika haline dönüştü ve paslanmaz çelik sektöründeki ilk üretimini gerçekleştirdi. 1942 yılında başlayan savaşta defalarca saldırıya uğrayan fabrika, 1944 yılının sonunda faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda kaldı. Takip eden yıllarda fabrikanın yeniden inşa edilme çalışmaları hız kazandı ve 1950 yılının sonunda tekrar inşa edilen fabrika, üretime kaldığı yerden devam etmeye başladı.

O tarihten itibaren giderek büyüyen Valbruna, paslanmaz çelik ve vasıflı çelik üretimi konusunda artan tecrübe ve kalite odaklı üretim felsefesiylede, her geçen gün artan talepleri karşılayamaz hale gelmişti. Artan talep yüzünden Valbruna, tesislerini taşıma ve büyütme kararı aldı. 1972 senesinin son çeyreğinde fabrika, İtalya’nın Vicenza bölgesine taşındı.

O yıllarda Vicenza bölgesi, İtalya’nın en önemli sanayi şehirlerinden birisiydi ve Valbruna’nın oraya taşınmasıyla beraber Vicenza bölgesi dahada gelişti ve İtalya’nın en önemli üretim bölgesi haline geldi. Fabrika, Ar-Ge çalışmalarına büyük ağırlık verdi ve İtalya’da sürekli döküm makinalarını ilk olarak Valbruna kullandı. Özellikle yüksek mukavemetli çeliklerin elde edilebilmesi için, çeliğin içerisinde hiç hava kabarcığının bulunmaması gerekir. Valbruna İtalya’da bu konuda öncü bir mühendislik altyapısına sahip olup, yine İtalya’da ilk defa argon ve nitrojen gazı kullanarak, çeliğin döküm esnasında havayla temasını kesen, özel bir yöntem kullandı.

70’li yılların başından günümüze kadar Valbruna’nın gelişimi, yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve inşa edilen yeni tesisleri ile Valbruna, günümüzün dünya liderleri arasında gösterilen bir paslanmaz çelik ve vasıflı çelik entegre üreticisidir.